دستورالعمل پیاده سازی صوت درس های دانشگاهی و سخنرانی ها

0
112

دستورالعمل پیاده سازی صوت درس های دانشگاهی و سخنرانی ها

دکتر حسن بشیر

با سلام و احترام

به منظور یکسان سازی پیاده سازی صوت های اساتید در درس های دانشگاهی، مجموعه نکاتی ذکر می شود که باید مودر دقت قرار گرفته و به صورت کامل رعایت گردد.

بدیهی است رعایت این استانداردها علاوه بر اینکه باعث یکدستی متون ارائه شده توسط دانشجویان می شود، همزمان صرفه جویی در وقت دانشجویان را نیز به دنبال خواهد داشت و از دوباره کاری ها و دست به دست شدن مکرر متن میان استاد، کمک استاد و دانشجو نیز جلوگیری خواهد نمود.

بنابراین حین پیاده سازی صوت استادان نکات یادشدة ذیل باید با دقت رعایت شوند.

اطلاعات ضروری

1-درج نام کامل درس

2-درج نام کامل استاد درس

3-درج نام کامل استاد مدعو برای ارائه سمینار درسی

4-درج تاریخ و زمان ارائه درس

5-درج محل ارائه درس

6-درج نام کامل پیاده کننده صوت درس

توجه: برای سخنرانی های گوناگون نیز باید کلیه اطلاعات مربوط به سخنران، محل سخنرانی، عنوان سخنرانی، زمان و تاریخ سخنرانی، پیاده کننده سخنرانی درج شود.

مراحل پیاده سازی صوت

 1. دقت کنید که جملات به صورت کتابی و با رعایت کامل نکات ادبی و نگارشی نگاشته شوند.
  1.  از بکار بردن حروف، اسامی و افعال شکسته پرهیز شود.
  1. از بکار بردن افعال در وسط جمله پرهیز شود.
  1. علائم نگارشی (نظیر: نقطه (.) / ویرگول (،) / نقطه ویرگول (؛) / گیومه برای نقل قول («») / پرانتز () / دونقطه (:) / علامت سوال (؟) و …) به دقت و در موقعیت صحیح خودشان مورد استفاده قرار گیرند.
  1. در پیاده سازی صوت استاد، وفاداری کامل به محتوای ارائه شده توسط ایشان مدنظر قرار گیرد و همه نکات به طور کامل و بدون کم و کاست پوشش داده شوند. (توجه بفرمایید که دقت در رعایت نکات ادبی و نگارشی، شما را از پایبندی و وفاداری به اصل محتوا منحرف نسازد).
  1. متن به گونه ای تنظیم شود که گویی نوشتاری منسجم و پیوسته از اطلاعات و دارای آغاز، بدنه و پایان است.
 2. حتما تیتربندی و انتخاب تیتر و زیرتیتر مناسب برای هر بخش از ارائه اعمال شود.
 3. به منظور غنای مطلب و مشخص شدن نکات مدنظر، تصاویر بکاررفته در اسلایدها به بخش مربوطه در متن افزوده شود.
  1. دقت بفرمایید که از «اصل تصویر» استفاده شود و نه اسکرین شات «اسلاید» ارائه شده توسط استاد که تصویر مدنظر در آن به کار رفته است.
  1. حتما تصاویر دارای شماره (به ترتیب: تصویر (1)، تصویر (2) و …) و زیرنویس و توضیحات باشند و در حد امکان منبع تصویر نیز آورده شود.
 4. برای واژگان علمی بکاررفته در ارائه که خواننده احیانا نیازمند دانستن اصل آن در زبان مبدأ است، معادل انگلیسی در پاورقی ذیل هر صفحه درج شود.
 5. نقل قول های به‌کاررفته از دانشمندان و صاحبنظران در ارائه ها، تا حد امکان به صاحبانشان منتسب گشته و منبع مورد نظر در درون متن به صورت «ارجاع درون متنی» و در انتهای متن به صورت «ارجاع برون متنی» آورده شود.
 6. در انتهای مطلب فهرستی از منابع استفاده شده در ارائه تهیه و درج شود.

توجه: اگر چه این دستور العمل برای پیاده سازی درس های دانشگاهی طراحی شده است، اما می توان آن را برای پیاده سازی هر نوع سخنرانی نیز بکار گرفت.

حسن بشیر

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید